Na této stránce se nachází ukázka ON-LINE výpočtu výrobku z výrobního programu firmy Mandík, a.s., s jejímž laskavým svolením byl výpočet spolu s popisem výrobku zveřejněn.

Způsob použití výpočtu je velmi jednoduchý:

 1. V oddílu „Zadání hodnot“ nastavte požadované parametry klapky.
 2. V tabulce „Výběr rozměru klapky“ potom uvidíte výsledné hodnoty pro všechny velikosti klapky.
 3. Obsah této tabulky je možno měnit volbou veličiny v řádku tlačítek pod nadpisem.
 4. Obsah oddílu „Vypočtené hodnoty“ se aktualizuje dle vybrané velikosti v tabulce „Výběr rozměru klapky“.

Dozvědět se více o ON-LINE výpočtech a poptat vlastní ON-LINE výpočty

Program MANSEL pro výpočet vzduchotechnických komponent

On-line výpočet výše na této stránce obsahuje ukázku výpočtu požární klapky a slouží hlavně k presentaci naší práce. Pro výpočty dalších vzduchotechnických komponent doporučujeme stáhnout a nainstalovat plnou versi programu MANSEL. Program MANSEL je určen k volnému stahování všemi potenciálními zájemci. Tento program vytváříme na zakázku pro firmu Mandík, a.s., s jejímž laskavým svolením uveřejňujeme tuto referenci. Program slouží pro výběr a výpočet vzduchotechnických komponent z výrobního programu firmy Mandík, a.s.

Instalací desktopové verse programu získáte rozšířenou funkčnost, která není na našem webu dostupná. Jedná se například o následující funkce:

 • Práce s projekty
 • Ukládání a načítání vybraných dílů do/ze souboru
 • Tisky

Popis funkce regulační techniky RKTM

Autorská práva k popisu výrobku náleží firmě Mandík, a.s., s jejímž laskavým svolením byl popis umístěn na tuto stránku.

Sestava klapky je tvořena rámem, listy opatřenými po obvodě těsněním a ovládacím mechanizmem. Slouží k těsnému uzavření vzduchotechnického potrubí, popřípadě k regulaci průtoku vzduchu škrcením průřezu. Těsnost dle EN 1751 přes těleso: třída C a přes list: pro klapky do 0,3m² třída 2, pro kapky nad 0,3m² a min. 6 listů třída 3. Klapky jsou určené pro maximální rychlosti proudění 12 m.s. Klapky jsou určeny pro prostředí chráněné proti povětrnostním vlivům s klasifikací klimatických podmínek třídy 3K5, bez kondenzace, námrazy, tvorby ledu a bez vody i z jiných zdrojů než z deště dle EN 60 721-3-3 zm.A2. Klapky jsou určeny pro vzdušiny bez abrazivních, chemických a lepivých příměsí. Jejich teplota musí být v rozsahu -20 až +80 °C. V případě osazení klapky elektrickými prvky je rozsah teplot zúžen dle rozsahu teplot použitých elektrických prvků.

Charakteristika

 • regulace a uzavření proudu vzduchu
 • ovládání ruční nebo servopohonem
 • rozměr klapky od 200 × 200 mm do 2 000 × 1 600 mm
 • s přírubou pro připojení na potrubí
 • vyrobena z pozinkovaného plechu
 • šíře listu 100 mm
 • možné použití i v prostředí s nebezpečím výbuchu

Dozvědět se více o ON-LINE výpočtech a poptat vlastní ON-LINE výpočty